Vďaka podpore Hanns Seidel Stiftung Slowakei (Nadácia Hannsa Seidela Slovensko) a Goethe Inštitútu v Bratislave vycestovali naše kolegyne, Jana Feherpataky-Kuzmová a Michaela Lehrhauptová, na týždennú študijnú cestu do Nemecka. Počas nej zmapovali nemecký model výchovy k demokratickému občianstvu a príležitosti, ktoré ponúka pre Slovensko, absolvovali inšpiratívne stretnutia, expertné rozhovory s kľúčovými aktérmi a zdieľali skúseností z praxe.
Dlhodobo šírime víziu občianskej výchovy, ktorá nie je úzko zameraná na vedomosti, ale vedie žiakov k aktívnemu občianstvu a prispieva k udržaniu demokracie, pluralizmu a solidarity v spoločnosti. Občianske vzdelávanie, ak je dostatočne kvalitné a inovatívne, zároveň funguje ako obranný štít proti aktuálnym spoločenským výzvam v podobe extrémizmu alebo xenofóbie. Aby sme načerpali inšpiráciu okrem Slovenska i v zahraničí, na prelome júna a júla minulého roka sme strávili intenzívny týždeň v Bonne, Braunschweigu a Mníchove.
Čo sme sa vďaka slovensko-nemeckej spolupráci naučili?
- ako tvoriť materiály pre všetkých
- ako vrátiť učiteľskému povolaniu prestíž
- ako vyrovnávať geografické rozdiely
- ako lepšie budovať občianske kompetencie
- ako sa účinnejšie obrniť voči dezinformáciám
Chcete sa inšpirovať a zistiť viac o nemeckom systéme občianskeho vzdelávania, ale máte iba 5 minút? Prečítajte si náš blog.
Chcete sa inšpirovať a zistiť viac o nemeckom systéme občianskeho vzdelávania a máte viac ako 5 minút? Prečítajte si úplnú verziu výskumnej správy z našej študijnej cesty:
Za prijatie, množstvo cenných rád a inšpiráciu ďakujeme:
- Centrála Nadácie Hannsa Seidela,
- Federálna agentúra pre občianske vzdelávanie,
- Inštitút Georga Eckerta pre medzinárodný výskum učebníc,
- Bavorská štátna agentúra pre občianske vzdelávanie,
- Štátny inštitút pre kvalitu a výskum vzdelávania.
V IPAO sa už teraz tešíme na ďalšie spolupráce so zástupcami jednotlivých organizácií, ako aj s našimi partnermi z Nadácie Hannsa Seidela a Goetheho Inštitútu v Bratislave.