Učitelia a učiteľky zo základných aj stredných škôl po celom Slovensku si pripravili svoje podnety a vhľady, ktoré počas 2. ročníka EduGames Hackatonu odprezentovali herným dizajnérom a občianskym aktivistom. Čo z takého stretnutia vzišlo? 3 prototypy spoločenských a spoločenskovedných hier, ktoré budú voľne dostupné na stiahnutie pre všetkých inovatívnych pedagógov a pedagogičky.

Na aké hry sa môžete tešiť?

Deň blbec 

Ako by ste sa cítili, keby ste ráno zaspali, cestou do práce či školy by pršalo a ako bonus by vás ošpliechal autobus? Pokazí vám to ráno alebo dokonca celý deň? Pokazí to ráno aj ľuďom okolo vás? Alebo si ho všetci navzájom vylepšíme nadhľadom a humorom? Aj na to prídete vďaka Dňu blbec.

Vznik 1. Československej republiky

Spoločenská hra o pevnej vôli v krehkej dobe, vďaka ktorej precestujete s T. G. Masarykom Európu počas formovania 1. Československej republiky, vytvárate aliancie s okolitými štátmi a utekáte pred uzatvárajúcimi sa hranicami.

Parlamentná demokracia

Vďaka novej hre o parlamentnej demokracii zistíte, ako chutí moc a aké sú výzvy a nástrahy každodennej parlamentnej reality. Pri témach korupcie, spojeneckých spiknutí a predvídateľných volebných programov sa môžete so svojimi žiakmi venovať práve tomu, ako funguje demokracia, ako sú prijímané zákony a ako ľahko môže moc skorumpovať ľudí.

Viac sa o herných prototypoch dočítate aj na blogu Luducrafts.

Finálna podoba hier bude voľne dostupná pre všetkých, ktorí ich budú chcieť vyskúšať a používať na hodinách. Pre čo najjednoduchšiu distribúciu hier na čo najväčšie množstvo škôl, sme sa rozhodli hry pripraviť tak, že si ich po stiahnutí budete môcť vytlačiť na svojej tlačiarni a hneď ich aj používať.

Význam gamifikácie vo výchove  a vzdelávaní

Prototypy hier ste si mohli prísť otestovať na bratislavskej aj košickej panelovej diskusii „Od hry k občanovi„.

Našimi bratislavskými hosťami boli Oliver Šimko (Luducrafts), Martina Králová (Nadácia Pontis, SVÄG TO GO), Paul Kindji (Gymnázium Jura Hronca).

V Košiciach sme o gamifikácii vo vzdelávaní debatovali s Tomášom Filipom (Gymnázium sv. Edity Steinovej), Janou Feherpataky-Kuzmovou (Inštitút pre aktívne občianstvo) a Samuelom Parlagim (21 Games). Obe podujatia moderovala naša kolegyňa Michaela Lehrhauptová.

Aby sme si overili funkčnosť hier v prostredí, pre ktoré boli vytvorené, precestovali sme s nimi viac ako 10 základných a stredných škôl na celom Slovensku a zahrali sa ich s deťmi a mladými ľuďmi. Ako sa im páčili funkčné prototypy?

„Dozvedeli sme sa niečo nové o našich spolužiakocha a zabavili sme sa pri tom.“

„Odporúčame všetkým, ktorí majú radi hry.“

Ďakujeme Luducrafts a Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, bez ktorých by tento Hackaton nevznikol. 

Ak ste učiteľom/kou a chceli by ste hry testovať s vašimi žiakmi, určite sa nám ozvite na info@ipao.sk. 

Aby vám neušli novinky, ktoré pripravujeme, nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku.