Počas 3 májových dní mali učitelia, herní dizajnéri a fanúšikovia hier možnosť vymýšľať a tvoriť nové spoločenské a spoločensky zodpovedné hry. Sledovať zapálenie účastníkov a proces, ktorým si od úvodného nápadu a prvotného pitchu až po testing prototypu prešli, bolo magické. Doslova z „ničoho“ dokázali za 3 dni práce, konzultácií a príprav vytvoriť 3 prototypy úplne nových a jedinečných hier, z ktorých každá sa venuje inej problematike. Takto vyzeral Print & Play Edu Games Hackaton, ktorý sme organizovali spolu s výnimočnými ľuďmi z gamifikačného štúdia Luducrafts a ktorý bol podporený Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis.
Prečo sme sa v IPAO rozhodli s Luducrafts spolupracovať práve na hernom hackatone? Odpoveď je jednoduchá – gamifikácia využíva a prepája herný dizajn a behaviorálne vedy tak, aby pomohla zlepšiť procesy, produkty a služby v rôznych oblastiach nášho života. Je, napríklad, výbornou metódou využívanou v rôznych odvetviach manažmentu (napr. personálny manažment či manažment zmien), ale netreba zabúdať ani na jej úlohu v školstve.
Gamifikácia nie je iba o tvorbe hier, je aj o zavádzaní zážitkových, pútavých a inovatívnych foriem vzdelávania do školského systému. Prebúdza v žiakoch (a častokrát aj v pedagógoch) záujem o vzdelávacie témy, podporuje aktívnu participáciu a udržiava pozornosť žiakov, pričom im dáva aj okamžitú spätnú väzbu.
Práve preto sme sa rozhodli spojiť sily a vytvoriť hry, ktoré budú voľne dostupné a pedagógovia si ich budú môcť jednoducho stiahnuť, vytlačiť a kedykoľvek použiť priamo na vyučovaní.
Ako teda vyzerajú hry, na ktoré sa môžete tešiť už čoskoro?
Deň blbec
Ako by ste sa cítili, keby ste ráno zaspali, cestou do práce či školy by pršalo a ako bonus by vás ošpliechal autobus? Pokazí vám to ráno alebo dokonca celý deň? Pokazí to ráno aj ľuďom okolo vás? Alebo si ho všetci navzájom vylepšíme nadhľadom a humorom? Aj na to prídete vďaka Dňu blbec.
Vznik 1. Československej republiky
Spoločenská hra o pevnej vôli v krehkej dobe, vďaka ktorej precestujete s T. G. Masarykom Európu počas formovania 1. Československej republiky, vytvárate aliancie s okolitými štátmi a utekáte pred uzatvárajúcimi sa hranicami.
Parlamentná demokracia
Vďaka novej hre o parlamentnej demokracii zistíte, ako chutí moc a aké sú výzvy a nástrahy každodennej parlamentnej reality. Pri témach korupcie, spojeneckých spiknutí a predvídateľných volebných programov sa môžete so svojimi žiakmi venovať práve tomu, ako funguje demokracia, ako sú prijímané zákony a ako ľahko môže moc skorumpovať ľudí.
Prototypy všetkých hier sa práve v týchto dňoch nachádzajú v prípravnom finále a smerujú do testovacej fázy, aby mohli byť na jeseň voľne dostupné pre všetky školy, ale aj milovníkov hier mimo škôl, na celom Slovensku.
Viac sa o herných prototypoch dočítate aj na blogu Luducrafts.
Ak sa vám témy a prototypy hier pozdávajú, neváhajte a príďte si ich otestovať. V októbri 2019 totiž pripravujeme verejnú diskusiu spojenú s hraním sa prototypov, ktoré vznikli práve počas horúcich májových dní – ste srdečne pozvaní!
Ďakujeme Luducrafts a Nadačnému fondu Telekom pri Nadácii Pontis, bez ktorých by tento Hackaton nevznikol.
Ak ste učiteľom/kou a chceli by ste hry testovať s vašimi žiakmi, určite sa nám ozvite na info@ipao.sk.
Aby vám neušli novinky, ktoré pripravujeme, nezabudnite nás sledovať aj na Facebooku.