Moja stáž v Inštitúte pre aktívne občianstvo (IPAO) sa začala veľmi rýchlo – jeden deň e-mail, druhý deň interview a o týždeň som už sedel v kancelárii a dostal rýchly úvod do všetkého, čo sa v IPAO deje. Žiadne otáľanie, hneď sme sa pustili do roboty, najprv rešerš, potom výskum a pomedzi to príprava tréningu. Ako študentovi humanitných vied mi prišlo veľmi vhod mať možnosť hneď v druhom mesiaci stáže spolupracovať na sociologickom výskume – predsalen, teória a prax sú dva úplne iné svety.  Účasť na jednom z tréningov bola pre mňa jasnou ukážkou toho, čo je možné, ak je vôľa. Celý víkend sme sa intenzívne venovali skupine motivovaných učiteľov, ktorí majú chuť niečo vo výuke spoločenskovedných predmetov na základných a stredných školách zmeniť a zlepšovať sa. Z našej strany sme im ponúkli našu expertízu, mnohé inšpiratívne zdroje, ale hlavne sme spolu tvorili komunitu ľudí, ktorí menia svet. Po skúsenostiach v zahraničí som bol zúfalý z toho, ako sú aj tie elementárne veci častokrát prehliadané a kvalita školstva sa prepadáva. V IPAO som ale zistil, ako tieto problémy možno riešiť, že si to vyžaduje veľa trpezlivosti, veľa odhodlania a ohromné množstvo práce v teréne. Dúfam, že sa nám to bude aj v budúcnosti dariť, byť neustále v spojení s ľuďmi, ktorí tieto problémy riešia na každodennej báze, a zároveň byť pre nich hlasom medzi ľuďmi, ktorí môžu ich práci pomôcť aj vo viac systematickej forme.

IPAO bolo presne to, čo som potreboval – organizácia, ktorá sa nebála mi dať zodpovednosť. Prvé pracovné stretnutia, kde som sa stretával s najväčšími odborníkmi na otázky vzdelávania, boli trochu šokom, keďže mi chýbajú tri tituly pred a za menom, ale dôvera zo strany kolegov v IPAO mi dodala odvahu sa ozvať a byť aspoň hlasom mladých. Preto by som chcel vyzvať aj iných mladých ľudí, aby sa nebáli angažovať, lebo po ich hlase je dopyt a v mnohých diskusiách, ktoré sa ich bytostne týkajú, chýba ich pohľad na vec.

IPAO nie je len obyčajná neziskovka, ide im o oveľa viac. Snažia sa robiť veci inak, nemyslieť len na marketing, ale najmä na obsah, hĺbku a reálny dopad aktivít a projektov, ktoré realizujú. Ich poctivosť mi bola inšpiráciou v tom, ako pristupovať k práci tak, aby som sa za ňu nemusel hanbiť. Neustále mi dávali konštruktívnu spätnú väzbu, ktorá ma posúvala a posúva ďalej a ešte stále sa od mojich kolegov veľa učím. Je dôležité nenechať sa ukrátiť o ideál, že existuje nejaká práca, ktorá vás môže naplniť a budete vidieť jej zmysel. Treba to len vyskúšať a nebáť sa poslať e-mail, lebo možno aj vy o týždeň budete sedieť v našej kancelárii a budete na začiatku tak isto zmätený ako ja, ale zároveň budete na správnej adrese…

Môj príbeh stážistu skončil úspešne, po 6 mesiacoch mi v IPAO ponúkli pozíciu projektového koordinátora, takže sa našim skvelým projektom môžem venovať naplno. A prečo je to pre mňa dôležité? Pretože vidím zmysel v tom, čo robíme a pre koho to robíme. Hoci sa zdá, že práca v oblasti vzdelávania je “beh na dlhé trate” (a aj je), keď som si po jedinom školskom roku čítal odpovede detí vo výskume, ktorý sme realizovali po našej intervencii, uvidel som, že to malo zmysel, lebo oni sa stali lepšími aj vďaka nám.

Ak aj vy chcete zažiť príbeh ako Matej, pridajte sa do nášho úžasného tímu a objavte svoj potenciál! Neváhajte a napíšte nám na info@ipao.sk čo najskôr!