Skutočne môže byť participácia zábavná? Môžete vďaka nej získať cenné skúsenosti? Cez víkend 21. – 23. septembra 2018 sa o tom presvedčila skupina aktívnych stredoškolákov a stredoškoláčok z Bratislavského a Trnavského kraja, ktorí(é) sa zúčastnili nášho tréningu Prakticky k participácii pripraveného na mieru pre IUVENTU – Slovenský inštitút mládeže. Na otázku, čo bola na tréningu najzábavnejšie a najužitočnejšie, sme dostali takéto anonymné odpovede: „Lepšia otázka by bola, čo tu zábavné nebolo!“ či „Skúsenosť, ktorá stála za to!“ 

Počas dvoch dní sme spoznali fantastických mladých ľudí, ktorým nie je ľahostajná ich škola a prostredie, v ktorom žijú, a ktorí chcú prostredníctvom činnosti žiackej školskej rady na svojej škole dokázať, že školská participácia v praxi funguje a má zmysel. Spoločne sme zisťovali, čo všetko na založenie a vedenie žiackej školskej rady potrebujeme, aké stratégie zvoliť v najrôznejších situáciách, ako protiargumentovať neprajníkom a frfľošom či hejterom, s využitím peer-to-peer learningu sme sa učili od mladých ľudí z Rady mládeže Bratislavského kraja a z občianskeho združenia Pre stredoškolákov.

Budúci mladí lídri a líderky si v tímoch pripravovali vlastné školské kampane, vo formáte simulácie a role-play viedli vlastnú tlačovú konferenciu, argumentovali a diskutovali so spolurečníkmi aj školskými konkurentmi v iba pre túto príležitosť pripravenej diskusnej relácie 59 minút po 13-tej (na motívy známej diskusnej politickej relácie).

Účastníci a účastníčky si pripravili vlastné akčné plány personalizované na kontext vlastnej školy, ktoré v týchto dňoch na svojich školách realizujú. A čo nám títo mladí ľudia spontánne odkázali? „Veľmi ste mi pomohli zlepšiť moje zručnosti v niektorých oblastiach a uvedomiť si, že mám širšie možnosti a príležitosti, ďakujem!“ „Naučil som sa množstvo vecí, získal som veľa rôznych nápadov, ako niečo zorganizovať.“ „Uvedomila som si, že sa ako ŽŠR musíme viac venovať problémom študentov.“ V novembri, kedy prebehne 2. fáza tréningu, debrífujeme ich úspechy aj neúspechy a pozrieme sa na participáciu z nového uhla pohľadu. Sledujte náš web a dozviete sa viac!

Viac zaujímavých záberov z tréningu nájdete na našom Facebooku.