Dezinformácie a propaganda sú dnes jednou z najväčších výziev, ktorým čelí Slovensko i svet. Manipulácia s faktami ohrozuje demokraciu a zasahuje do každodenného života ľudí. Projekt Art as Evidence prináša inovatívny prístup, ako tejto hrozbe čeliť, a to prostredníctvom kreatívnych riešení v oblasti kultúry, umenia, žurnalistiky a vzdelávania.

S podporou Asociácie národných kultúrnych inštitútov v EÚ (EUNIC) a Goetheho inštitútu vytvára priestor na spoluprácu medzi odborníkmi z rôznych oblastí – kultúry, politiky, žurnalistiky, umenia a neziskového sektora, a to vrátane nás v Inštitúte pre aktívne občianstvo. Naším cieľom je zvýšiť odolnosť občianskej spoločnosti, a zároveň podporiť vzdelávanie na školách i na verejnosti neformálnymi a zážitkovými metódami.

Cieľom tímu Art as Evidence je:

  • Posilniť kritické myslenie – Najmä medzi mladými ľuďmi, ktorí sú na sociálnych sieťach najviac vystavení manipulatívnemu obsahu.
  • Spojiť expertov – Odborníci z rôznych oblastí spolupracujú na popularizácií proti dezinformáciám. 
  • Prinášať inovácie – Prostredníctvom nových vzdelávacích modelov, ktoré sú moderné, interaktívne a blízke mladšej generácii.

Jedným z najvýraznejších výsledkov, ktorým sme do spoločného projektu prispeli my v Inštitúte pre aktívne občianstvo, je metodická príručka určená pre stredné školy (resp. aj pre vysoké školy, príp. po úprave aj pre základné školy). Tá sa zameriava na témy ako nenávistný prejav (angl. hate speech), odhaľovanie dezinformácií a propagandy, ale aj moderné výzvy vrátane umelej inteligencie a deepfake videí. Učiteľom a študentom poskytuje praktické nástroje na rozvoj kritického myslenia a zodpovedného správania v súčasnom digitálnom prostredí.

Príručka obsahuje šesť komplexných aktivít, ktoré využívajú prvky zážitkového a neformálneho vzdelávania. Tieto aktivity nie sú len o učení sa nových vedomostí, ale aj o praktickom pochopení manipulácií v digitálnom prostredí. Študenti sa učia kriticky myslieť, rozpoznať dezinformácie a rozvíjať zručnosti, ktoré sú nevyhnutné na navigáciu v dnešnom digitálnom svete. Tieto aktivity pomáhajú mladým ľuďom pochopiť, ako funguje digitálna manipulácia a ako môžu účinne čeliť a brániť sa proti nej.

Dobrá správa? Príručka je dostupná zadarmo. Môžete si ju jednoducho stiahnuť a začať využívať vo výučbe. Prajeme vám veľa zábavy a dobrého pocitu z budovania praktických občianskych zručností pre 21. storočie! 🙂

Link na publikáciu
Art as evidence
Rozhovor