Sme presvedčení, že kvalitné vzdelávanie stojí na výnimočných učiteľoch, ktorí majú záujem a chuť neustále sa zlepšovať a meniť tak aj svoje hodiny a svet k lepšiemu. Už siedmy rok preto tvoríme inšpiratívnu komunitu učiteľov, ktorí neúnavne hľadajú nové spôsoby, ako učiť inovatívne, atraktívne a zážitkovo. Uvedomujeme si, že učiteľská profesia nie je len povolaním, ale celoživotným poslaním, presvedčením a mnohokrát i umením.

Zistite o našom programe viac aj prostredníctvom krátkeho informačného videa:

Čo je cieľom programu?

Dvojročný tréningovo-mentoringový program Školy, ktoré menia svet je určený predovšetkým pre učiteľov a učiteľky spoločenskovedných predmetov na ZŠ a SŠ kdekoľvek na Slovensku, ktorý sa zameriava na profesionálny rozvoj pedagógov a na rozvoj občianskych a životných kompetencií a zručností ich žiakov a žiačok.

Prostredníctvom zavádzania zážitkových a interaktívnych metód a kreatívnych prvkov zábavného neformálneho vzdelávania do výučby tradičných predmetov podnecuje u žiakov a žiačok kritické myslenie, myslenie v kontexte a v súvislostiach, mediálnu gramotnosť, demokratické zmýšľanie, morálne hodnoty, empatiu, dobrovoľnícke aktivity, občiansku angažovanosť a zodpovednosť. Počas série zážitkových tréningov vedených skúsenými lektormi a expertmi na rozvoj kritického myslenia a mediálnej gramotnosti, riešenie konfliktov, motivácie žiakov i kolegov, prevenciu vyhorenia, gamifikáciu, inklúziu či prepájanie predmetov účastníci na vlastnej koži zažívajú inovatívne formy vzdelávania, čím zavádzajú nové prvky vo svojej pedagogickej praxi prirodzenejšie a jednoduchšie.

Ako sa prihlásiť?

Prihlasovanie do 8. ročníka programu Školy, ktoré menia svet je uzatvorené. Všetkým prihláseným školám ďakujeme.

Najbližšie budú brány do programu Školy, ktoré menia svet opäť otvorené v marci 2024.

Zostaňme v kontakte! Dostávajte novinky o programe Školy, ktoré menia svet priamo do vašej e-mailovej schránky. Stačí sa prihlásiť na odber nášho newslettra:

Prihlásiť sa k odberu noviniek

Váhate, či je program určený práve pre vás?

Do programu sa prihlasujú štátne, súkromné aj cirkevné školy, základné školy, gymnáziá, stredné odborné školy, stredné priemyselné školy, spojené školy, špeciálne či internátne školy, a tak tvoria jednu z najpestrejších a najrozmanitejších školských komunít na Slovensku.

Sme hrdí, že aktuálne spájame 175+ účastníkov zo 65+ škôl, ktorí pracujú
s 19 100+ žiakmi, ktorí spoločne menia svet po celom Slovensku.

Pozrite sa, kde všade sa naše výnimočné školy nachádzajú či nájdite školy vo Vašom okolí:

Program ocenili

Nadácia Pontis zaradila vo svojom elitnom programe Generácia 3.0 program Školy, ktoré menia svet medzi TOP 5 inovatívnych vzdelávacích prístupov na Slovensku pre rok 2019.

MŠVVaŠ SR odporúča program Školy, ktoré menia svet v Pedagogicko-organizačných pokynoch (pre šk. r. 2018/19 a 2019/20) a v Sprievodcovi školským rokom (2020/21 a 2021/22).

O výnimočnosti programu Školy, ktoré menia svet svedčí aj ocenenie Srdce na dlani, ktoré v roku 2018 účastníkom a absolventom programu udelilo Bratislavské dobrovoľnícke centrum.

Odborný garant programu

prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc.
prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc.
Katedra etickej a občianskej výchovy
Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Účastníci o programe povedali:

Najprv som si hovorila, že už som na to stará a nejak to už dotiahnem do dôchodku, ale som veľmi rada, že som sa nechala nahovoriť!

Bolo to veľmi inšpiratívne. Úplne som zmenila uhol pohľadu na občiansku výchovu a nabrala novú energiu!

Robíte skvelú prácu a bude mi veľmi smutno, keď to raz skončí… Takéto platformy, kde sa môžu učitelia vzdelávať zmysluplne, v našom systéme školstva chýbajú. Vážim si vaše úsilie aj spôsob, akým stretnutia robíte (aj keď to znie ako klišé, ale nie je). Zatiaľ som sa nestretla s lepším modelom.

Dievčatá, vystavali ste vynikajúci program, určite budem Školy, ktoré menia svet odporúčať aj kolegom z iných škôl. Odchádzam s úžasným pocitom a plná energie. Neviem sa dočkať, ako použijem niektoré z aktivít s mojimi žiakmi.

Vďaka vám a vašej dôslednosti bol tréning plný pohody a možností prijať veľa nových informácií a podnetov, ktoré až nestíham sledovať. Nevedela som si predstaviť, ako to bude v online, ale zvládli ste to na jednotku.

Školy, ktoré menia svet mi ukázali, že aj na Slovensku je mnoho učiteľov, ktorí majú odvahu a chuť meniť svet k lepšiemu a som hrdý, že medzi nich patrím aj ja a moja škola. Spolu vieme hľadať inšpirácie k pozitívnej zmene.

Stretnutia s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých som v programe spoznal, fungovali ako psychohygiena pred vyhorením.

Ďakujem, že som mohla byť súčasťou tohto programu. Vaša ochota a milota je čarovná a je fajn, že na svete sú ľudia, ktorí rozsievajú nádej. Pokračujte! 🙂

Tento program je veľkou inšpiráciou pre rozvoj nielen školy, žiakov, ale aj pre poznanie seba samého a ponúka učiteľom, ktorí sa doňho zapoja, to, čo im tak často chýba v ich každodennej praxi – ocenenie ich práce.

Maximálna spokojnosť. Oceňujem váš prístup, aktívne vypočutie a priestor pre názory. Ďakujem!

Program prináša do škôl aktívne učenie, žiakov vedie k samostatnosti a zodpovednosti a nás, učiteľov, k neustálemu zamýšľaniu sa nad vecami okolo.

To, čo robíte, je skvelé a dúfam, že v tom budete pokračovať v čo najväčšej miere. Aj keď nie stále môžem prísť alebo vyskúšať, čo by som chcela, stále na vás myslím a najviac na to, že práve vo vás mám oporu vždy.

Zaujal vás program, ale nevyhovuje vám táto alternatíva?

Nezúfajte, máme pre vás riešenie – pozrite si ďalšie možnosti vzdelávania na mieru pre celé pedagogické zbory, žiacke školské rady a komunitu rodičov vašej školy, ktoré zrealizujeme priamo na vašej škole a v termíne, ktorý vám bude najviac vyhovovať.